Czy warto kupować tanie suplementy? Co wpływa na ich cenę? Sprawdź i nie przepłacaj.



„Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać” – ten znany slogan reklamowy często przychodzi na myśl przy wyborze witamin, minerałów czy ziół. Czy sprawa z ceną produktu jest tak jednoznaczna na jaką wygląda? Istnieje wiele czynników i wspomnianych „różnic”, na które warto zwrócić uwagę przy ocenie suplementu.

Przeanalizujmy zatem co i dlaczego wpływa na ostateczną cenę produktu, i kiedy można ją uznać za przystępną.

1. Pochodzenie surowca

Najtańsze produkty często posiadają w składzie surowce pochodzące z plantacji, które nie stosują standardów jakości uprawy, zbioru, przechowywania oraz etycznych wymiarów pracy.



Inaczej jest w przypadku czołowych producentów, którzy stosują rygorystyczne zasady selekcji składników, wybierając rośliny z farm czystych ekologicznie, unikających pestycydów. Często informuje nas o tym certyfikat lub nazwa własna składnika oraz oznaczenie ® lub ™ przy nazwie.

Markowe składniki = wyższa czystość + dodatkowe badania = wyższa cena.

Na cenę wpływ ma tutaj kontrola surowców na każdym etapie produkcji oraz dodatkowe badania wpływu na człowieka. Liderzy branży wykonują badania kliniczne na ludziach, co mocno wpływa nie tylko na czystość, ale również cenę surowca.

Surowiec wiadomego pochodzenia:
➕ większa czystość surowca
➕ kontrola uprawy i produkcji
➕ dodatkowe badania

2. Jakość składnika

Jak najlepiej zweryfikować jakość składnika? Po pierwsze standaryzacja. Przeanalizujmy to na przykładzie. Weźmy pod lupę ashwagandhę. Jej najcenniejszym składnikiem są witanolidy. Sama masa surowca w produkcie tak na prawdę nic nam nie mówi.

W produkcie możemy mieć:

  • 100 mg suszu z ashwagandhy bez standaryzacji np = 100 mg * 0,1% = 0,1 mg witanolidów!
  • 100 mg ekstraktu standaryzowanego na 5% = 100 mg * 5% = 5 mg witanolidów.

W takim przypadku pozornie tańszy produkt z ashwagandhą bez standaryzacji może być de facto 50 razy droższy!

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku witamin. Te możemy mieć syntetyczne lub pochodzenia naturalnego. Te pierwsze produkowane są w laboratorium w procesie chemicznej syntezy. Nie brzmi zachęcająco. Drugie, jak na przykład witamina C, są ekstraktami roślin o wysokiej zawartości witaminy C, bardzo często z aceroli.

Doprowadzenie do standaryzacji składnika niesie za sobą dodatkowe koszty na etapie produkcji. To kolejny czynnik, który wpływa na cenę produktu finalnego. W zamian jednak otrzymujemy gwarancję zawartości danego składnika aktywnego.

Standaryzacja:
➕ znana ilość składnika aktywnego
➕ gwarancja zawartości substancji aktywnej
➕ znany wpływ substancji na organizm

3. Biodostępność

Coś, co często pomijamy podczas wyboru suplementu. Biodostępność, to nic innego jak ilość składnika aktywnego, która zostanie przyswojona przez nasz organizm. Okazuje się, że jest wiele czynników mających na nią wpływ. Może to być dodatkowy składnik, np. ekstrakt z czarnego pieprzu mający na celu zwiększenie wchłanialności pozostałych składników aktywnych.

Bardzo ważną rolę odgrywa również pochodzenie ekstraktu. Przyglądnijmy się poniższemu przykładowi.

Załóżmy, że mamy do wybory syntetyczny kwas L-askorbinowy (witaminę C) oraz natywny ekstrakt witaminy C z aceroli, swoją drogą najbogatszego źródła witaminy C. Badania wykazały, że przyswajalność syntetycznej witaminy C, produkowanej w laboratorium, wynosi ok 20%, a dla witaminy C naturalnego pochodzenia, może to być nawet 80% (dzięki zawartości flawonoidów).

Lepsza biodostępność:
➕ mniejsza gramatura spożywanego składnika
➕ większa korzyść dla organizmu

4. Opakowanie suplementu

Już samo opakowanie produktu może nam sporo o nim powiedzieć. Witaminy, minerały i zioła muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Pod wpływem temperatury lub promieni słonecznych mogą one ulegać utlenianiu i psuć się. Dlatego warto wybrać te produkty, które są najlepiej chronione. Szklana butelka, z ciemnego szkła i hermetyczne zamknięcie dają większą gwarancję, że w środku znajdziemy produkt wysokiej jakości w dobrym stanie.

Ma to też niebagatelny wpływ na cenę. Butelka jest droższa w produkcji i transporcie. Producent decydując się na szklane opakowania musi się liczyć z tym, że część z nich może ulec zniszczeniu w transporcie, a przesyłka musi być delikatniej traktowana. Na cenę transportu wpływa też waga. Butelka z 60 kapsułkami waży więcej niż jej plastikowy odpowiednik z taką samą zawartością. Firmy przewozowe pobierają większą opłatę za transport tysiąca szklanych butelek niż tysiąca plastikowych słoiczków tej samej wielkości. Szkło jest również bardziej przyjazne środowisku.

Ciemne szkło:
➕ lepiej zabezpieczony produkt
➕ brak kontaktu suplementu z plastikiem

Czy droższe może być tańsze?

Jak zostało wspomniane powyżej, na cenę produktu ma wpływ ilość składnika czynnego w kapsułce. Tu może się okazać, że droższy suplement jest w istocie tańszy. Porównajmy ilość porcji, a potem sprawdźmy ile danego składnika zawiera porcja.

Dla ułatwienia: opakowanie może zawierać 100 kapsułek, a każda z nich zawiera 100 miligramów witaminy C. W sumie płacimy za 10 gram wysokiej jakości witaminy C. Załóżmy dla uproszczenia, że będzie to 60 złotych. Na szali mamy produkt, który też ma witaminę C. Kosztuje 30 złotych ma 60 kapsułek, a każda z nich 60 mg. W tym przypadku 1,8 gram. Płacimy połowę mniej, dostajemy 5 razy mniej…

Zakładając zatem, że mamy do wyboru witaminę C naturalnego pochodzenia w cenie 100 zł oraz taką samą ilość syntetycznej witaminy C za 50 zł, nagle okazuje się, że druga opcja jest dwa razy droższa…

Jakie suplementy diety warto wybierać?

Wypisane powyżej czynniki często są pomijane przez nas podczas decyzji zakupowych. Mają jednak realny wpływ na cenę suplementu i mogą spowodować, że zapłacimy więcej za produkt który nie jest tego wart.

Wybierajmy zatem świadomie. Sprawdźmy opakowanie, poczytajmy o składnikach. Jeśli mamy wątpliwości możemy wysłać pytanie do producenta. Skupmy się na jakości, a potem analizujmy cenę. W końcu suplement ma uzupełniać naszą dietę o cenne składniki, a nie stanowić źródło wątpliwej jakości witamin, minerałów czy ziół, a co gorsze szkodliwych dodatków.

Poszukujesz dobrych suplementów diety, ale nie wiesz jak znaleźć odpowiedniego, zaufanego producenta?